Aktualności Aktualności

Leśna szkoła z klimatem w Nadleśnictwie Knyszyn

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki opracowały program pn. „Leśna szkoła z klimatem”. W projekt zaangażowały się również Lasy Państwowe, w tym Nadleśnictwo Knyszyn. Zajęcia będą dostosowane do pór roku i prowadzone głównie w terenie.

Latem pracownicy Nadleśnictwa Knyszyn będą edukować m.in. o zachowaniu się w lesie oraz o tym jak bezpiecznie się po nim poruszać. Zajęcia te będziemy prowadzić na ścieżce do biegów na orientację w Leśnictwie Krzemianka, utworzonej w ramach projektu „Poznaj swój las”. Na zainteresowanych czekają dwie trasy: krótka ok 2,5 km oraz długa ok 4,1 km.

W pierwszych zajęciach wzięła już udział Szkoła Podstawowa z Trzciannego. Na początku zapoznaliśmy uczestników z zasadami zachowania się lesie, posługiwania się mapą i kompasem oraz tym, co zrobić, gdy się zgubimy w lesie. Następnie ruszyliśmy w teren, szukać punktów kontrolnych. Zajęcia zakończyliśmy na szkółce leśnej. Uczestnicy zajęć mogli zobaczyć nie tylko sadzonki drzew, ale także jak działa system nawadniający i dowiedzieć się dlaczego woda w przyrodzie jest taka ważna.

W ramach projektu „Leśna szkoła z klimatem” Nadleśnictwo Knyszyn zaplanowało tematykę spotkań dostosowanych do każdej pory roku. Zapraszamy m.in. na spacery po lesie, podczas których będziemy wspólnie rozpoznawać gatunki drzew i roślin oraz tropy zwierząt leśnych. W prosty sposób przedstawimy chociażby jak rozróżnić trop jelenia od dzika. 

Prowadzimy także zajęcia w klasach, podczas których możemy przeprowadzić ciekawe eksperymenty i dowiecie się m.in. co nazywamy „leśną gąbką” oraz dlaczego niektóre zwierzęta chodzą po wodzie.

Edukacja leśna polega także na pracy w grupach. Niezależnie od tego czy jest prowadzona w plenerze czy w klasie lub naszej sali edukacyjnej na szkółce leśnej. W obecnych czasach jest to niezwykle ważne, ponieważ korzystnie wpłynie na integrację uczestników.