Asset Publisher Asset Publisher

Konferencja "Edukacja w lesie"

4 października w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku odbyła się konferencja pn. „Edukacja w lesie”, której współorganizatorami byli Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych i Nadleśnictwa Puszczy Knyszyńskiej: Knyszyn, Krynki, Dojlidy, Czarna Białostocka, Żednia, Supraśl, Waliły.

Program był skierowany do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, szkół podstawowych oraz do wychowawców i nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, a także historii i wychowania fizycznego oraz do wszystkich zainteresowanych organizacją m.in. zajęć terenowych w lesie.

 

Koordynatorka edukatorów z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Edukatorzy z Nadleśnictw Puszczy Knyszyńskiej przygotowali prelekcje związane z edukacją w lesie. Omówiono formalności związane z prowadzeniem zajęć, przeprowadzono warsztaty, pokazano w jaki sposób zachęcić dzieci do wyjścia do lasu. Gość specjalny dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawiła fakty związane z zagrożeniami od kleszczy.

 

Edukatorka leśna z Nadleśnictwa Knyszyn Monika Szorc przedstawiła prelekcję pt. „Spotkajmy się w lesie – zasady współpracy edukacyjnej z leśnikami. Opowiedziała o formalnościach związanych z edukacją w Nadleśnictwach z obszaru Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, czyli regulamin, kartę zgłoszenia zajęć i oświadczenia. W dalszej części omówiła poruszanie się po stronie internetowej, wskazała jak znaleźć kontakt do edukatorów, gdzie można zapoznać się z ofertą edukacyjną. Na koniec zaprezentowała działanie nowej bazy Czas w las, a także przedstawiła profil Nadleśnictwa Knyszyn na Facebook’u i YouTube.

 

Uczestnicy konferencji na pewno wynieśli z niej mnóstwo pomysłów na zajęcia nie tylko z dziećmi, ale i z dorosłymi. Niektórzy z nich już współpracują z Nadleśnictwami, a inni wykazali chęć do realizowania wspólnych projektów.